Betonet

Wylewki anhydrytowe – blog

Wszystko, co warto wiedzieć na temat nowoczesnych wylewek anhydrytowych

Wszystko, co warto wiedzieć na temat nowoczesnych wylewek anhydrytowych

Obecnie w branży remontowo-budowlanej wykorzystuje się różne innowacyjne rozwiązania. Jednym z nich jest z pewnością płynna wylewka anhydrytowa, która powstaje z odwodnionego gipsu. Wykazuje silne właściwości samopoziomujące, dlatego gwarantuje uzyskanie idealnie równej nawierzchni, a ponadto może być z powodzeniem stosowana na podkładach podłogowych dowolnego rodzaju.

Lista zalet jest bardzo długa

Standardowa wylewka anhydrytowa charakteryzuje się przede wszystkim płynną konsystencją oraz niską porowatością nie przekraczającą 8% (dla porównania wersja cementowa oferuje wartość na poziomie 10-15%). Z tego względu jest wyjątkowo łatwa do rozprowadzania i jednocześnie daje niemal całkowicie gładkie podłoże. Jej grubość wynosi od 2 mm do nawet 70 mm – w zależności od danego projektu czy indywidualnego zapotrzebowania. Jak by tego było mało, mamy tutaj do czynienia z brakiem konieczności tworzenia dylatacji, co oznacza, że masa może zostać wylana strefami na powierzchni do 60 metrów kwadratowych (maksymalna wymagana przekątna pomieszczenia to 12 m). Pozostałe istotne atuty to m.in. nieskomplikowana pielęgnacja, w pełni satysfakcjonująca elastyczność, duża odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także bardzo dobry współczynnik przewodzenia ciepła wynoszący około 2,0 [W/m·K]. Ta ostatnia właściwość w znacznym stopniu ułatwia poprowadzenie systemu energooszczędnego ogrzewania podłogowego. Decydując się na omawianą posadzkę, najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonych fachowców. Jeśli interesują nas profesjonalne wylewki anhydrytowe Katowice to miasto, gdzie bez trudu znajdziemy firmę specjalizującą się w ich wykonywaniu.

Koszty nie powinny nikogo przestraszyć

Sporo osób zastanawia się, czy wylewka anhydrytowa nie jest przypadkiem zbyt drogą inwestycją. Na szczęście te obawy okazują się nieuzasadnione, ponieważ wersja cienkowarstwowa pochłania koszty w wysokości 18-25 zł za m2, natomiast wersja grubowarstwowa – 25-40 zł za m2. Za wykonanie przeciętnej nawierzchni mającej 15 m2 zapłacimy więc w granicach 300-600 zł. Oczywiście do finalnej ceny należy jeszcze doliczyć ewentualną robociznę. Tak naprawdę bezpośrednie przełożenie na ogólny koszt omawianej wylewki ma kilka konkretnych czynników. Zaliczamy do nich zwłaszcza klasę wytrzymałości zakupionego materiału, pożądaną wysokość posadzki, metraż określonego wnętrza oraz jego specyfikę (np. w łazience albo garażu trzeba dodatkowo stworzyć porządną izolację przeciwwilgociową, co utrudnia cały proces i generuje ponadnormatywne wydatki).